Trwa ładowanie...

Wrocław. 100. wykolejenie tramwaju. Stanowcza reakcja MPK

We wtorek we Wrocławiu doszło do wykolejenia tramwaju na pętli Leśnica, a internauci wyliczyli, że jest ono szczególne, bo pojazd MPK Wrocław wypadł z szyn po raz setny. Miejski przewoźnik odpowiedział stanowczym komunikatem.

Share
Wrocław. 100. wykolejenie tramwaju. Stanowcza reakcja MPK
Wrocław. 100. wykolejenie tramwaju. Stanowcza reakcja MPKŹródło: Wrocławskie Inwestycje
d3uh6n0

O poranku we Wrocławiu doszło do wykolejenia tramwaju na pętli Leśnica, przez co jest ona niedostępna dla pojazdów. Mieszkańcy zostali zmuszeni do skorzystania z autobusowej komunikacji zastępczej, bo konieczne okazało się naprawienie uszkodzonych szyn.

Internauci, dokładnie analizujący wykolejenia tramwajów we Wrocławiu, zaczęli żartować z wtorkowego zdarzenia i nadali mu szczególny wymiar. Ich zdaniem, pojazd MPK Wrocław w roku 2020 po raz setny wypadł z szyn.

d3uh6n0

Wrocław. 100. wykolejenie tramwaju. Stanowcza reakcja MPK

Stanowczo na poranne wydarzenia zareagowało MPK Wrocław, które wydało oficjalny komunikat. "Mamy wrażenie, że część osób liczy na to, że tramwaje będą się wykolejać, a co za tym idzie zagrażać życiu lub zdrowiu pasażerów" - napisano w oświadczeniu.

Poseł PiS pracuje na oddziale covidowym. Marcin Porzucek odpowiedział na apel szpitala

Jak tłumaczy miejski przewoźnik, jest to tak naprawdę 83. wykolejenie tramwaju we Wrocławiu. "Są to oczywiście o 83 wykolejenia za dużo. W listopadzie mieliśmy ich dziesięć" - zauważa MPK.

Miejska spółka ma świadomość tego, że w ostatnich miesiącach Wrocław trapią wykolejenia tramwajów, co spowodowane jest kiepskim stanem torowisk, które nie były remontowane w sposób wystarczające.

d3uh6n0

"Zdecydowana większość tych zdarzeń wynika ze złego stanu torowisk, czyli np. wyrobionych łuków lub zwrotnic. Często do wykolejeń dochodzi niestety na pętlach (tak jak na Leśnicy). #TORYwolucja ma spowodować, że tory będą w lepszym stanie. Przed nami jednak jeszcze sporo pracy" - wyjaśnia MPK Wrocław.

Przewoźnik chwali się przy tym statystykami, które pokazują, że sytuacja we Wrocławiu zmierza ku dobremu. W okresie styczeń-październik 2019 jedno wykolejenie przypadało na 109 122 km. W okresie styczeń-październik 2020 jedno wykolejenie przypadało na 159 443 km. Oznacza to, że wykolejenia zdarzają się rzadziej.

Wrocław. Wykolejenie czy rozjechanie tramwaju?

Skąd różnica w danych dotyczących wykolejeń podanych przez internautów i MPK Wrocław? Na to miejska spółka też ma odpowiedź.

"Rozjechanie tramwaju jest czymś innym niż jego wykolejenie, dlatego też w naszych informacjach (choćby przez FB) podajemy je jako osobne powody opóźnień. Oczywiście efekt jest ten sam - utrudnienia" - czytamy w oświadczeniu.

d3uh6n0

"Rozjechanie jest wtedy, gdy np. podczas przejazdu przez zwrotnicę wózek tramwaju przeskoczy na inny tor. Wtedy często pojazd jest w stanie sam wycofać bez pomocy dźwigu. Do wykolejenia dochodzi, gdy wózek wyskoczy z toru i niestety pojazd nie jest w stanie sam wjechać z powrotem na tor. Tutaj jest wymagana pomoc dźwigu" - podsumowano.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3uh6n0

Podziel się opinią

Share
d3uh6n0
d3uh6n0