Trwa ładowanie...
holderName

Świdnica. Z tej broni ich zastrzelono. Postęp w sprawie tajemniczej śmierci w Górach Stołowych

Świdnicka prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie niezwykłego znaleziska, jakiego w lipcu tego roku dokonała kłodzka policja. Dwaj zatrzymani mężczyźni, od dawna na oku wydziału do spraw zwalczania przestępczości narkotykowej, okazali się posiadaczami nie tylko ogromnego magazynu narkotyków, ale również właścicielami arsenału broni.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Postęp w sprawie tajemniczej śmierci pary studentów w Górach Stołowych. Zginęli od strzałów w głowy w 1997 roku
Postęp w sprawie tajemniczej śmierci pary studentów w Górach Stołowych. Zginęli od strzałów w głowy w 1997 roku (archiwum prywatne)
holderName

Największe zainteresowanie śledczych wzbudziły jednak nie posiadane przez 34-letniego Piotra J. i 60-letniego Maka P. nielegalne substancje, lecz wykryta w ich schowku w podziemiach kolekcja broni i amunicji. Dwaj mężczyźni posiadali bez zezwolenia 39 sztuk broni.

Wśród nich egzemplarz wyjątkowy. Według informatorów "Gazety Wyborczej Wrocław" to pistolet, jakiego śledczy poszukiwali od 23 lat. To z tej broni, strzałami prosto w głowy, zabito w 1997 roku Annę Kembrowską i Roberta Odżgę, studentów Akademii Rolniczej we Wrocławiu. Ich ciała znaleziono 27 sierpnia przy Narożniku w Górach Stołowych.

Góry Stołowe. Śmierć studentów. Zginęli z niewiadomych przyczyn

Para spędziła ostatnie wakacje w różnych miejscowościach w Polsce. Pod koniec sierpnia mieli stawić się na obozie naukowym. Nie dotarli, choć widziani byli w okolicy tuż przed początkiem zgrupowania studenckiego.

holderName

Zabójca lub zabójcy, którzy używali pistoletu CZ wzór 28 wyprodukowanego w Czechosłowacji, używanego przed wojną przez niemieckie wojska, zadali młodym ludziom śmierć z bliska. Ich ciała leżały w pewnej odległości od szlaku, ich bagaże były splądrowane i okradzione. Niektóre części garderoby ktoś zawiesił na drzewie nieco dalej od miejsca zbrodni.

W rzeczach nie było namiotu, śpiworów, aparatu fotograficznego i pamiętnika Ani, tak jakby sprawca obawiał się, że został tam po nim jakiś ślad. Świadkowie utrzymywali, że do pary wędrowców dołączył w pewnym momencie wysoki blondyn.

Śledczy mieli kilka hipotez w związku z tą makabryczną zbrodnią. Podejrzewali owego człowieka, którego - mimo portretu pamięciowego powstałego z opowieści świadków - nigdy nie udało się znaleźć. Pojawiło się też podejrzenie, że w sprawę mogli być zamieszani uczestnicy odbywającego się w okolicy militarnego obozu przetrwania. Były też teorie mówiące, że to samotny morderca z Czech, który już popełniał podobne czyny lub ktoś, kto również mordował na szlakach turystów, tylko że w Bieszczadach.

Był jeszcze jeden motyw w śledztwie. Ten wątek rozwinął się po emisji słynnego programu Michała Fajbusiewicza 997 w 2001 roku. Znalazł się świadek, który twierdził, że tamtego lata w górach na Dolnym Śląsku członkowie organizacji nazistowskich mieli poszukiwać schowanych przez hitlerowców w 1945 roku skrzyń z niemieckim zaopatrzeniem wojskowym.

Świdnica. Prokuratura bada teraz sprawę powiązań tego znaleziska z morderstwem sprzed lat Urząd Celno-Skarbowy Bystrzyca Kłodzka
Świdnica. Prokuratura bada teraz sprawę powiązań tego znaleziska z morderstwem sprzed lat (Urząd Celno-Skarbowy Bystrzyca Kłodzka)

Śmierć pary studentów w Górach Stołowych. Jest broń, znajdzie się sprawca

Według informacji, do jakich dotarła gazeta, teraz w ręce służb wpadł pistolet, którym zadano śmierć Ani i Robertowi. Przypuszczalnie nie ma podejrzeń, że handlarze narkotykami mogą mieć cokolwiek wspólnego z tamtą zbrodnią sprzed 23 lat. Jeden z zatrzymanych z całą pewnością nie, gdyż miał wówczas zaledwie 11 lat. Trudno też podejrzewać, że sprawca chciałby zatrzymać taki dowód winy.

holderName

Niewykluczone jednak, że uda się ustalić, jaką drogę przeszedł ten przedmiot, zanim trafił do dealerów narkotyków i zapewne handlarzy bronią. Może uda się trafić, jak po nitce do kłębka, do kolejnych pośredników, a ci wskażą źródło.

Dolny Śląsk. Tajemnicza śmierć w górach. Zagadka sprzed 23 lat może zostać rozwiązana

Ten przypadek, jaki trafił się kłodzkim policjantom dolnośląskim służbom celno-skarbowym, uczestniczącym w nalocie na ukryty pod ziemią skarbiec dwóch aresztowanych mężczyzn, może więc rozwiązać zagadkę, która - mimo upływu czasu - nie daje spać wielu ludziom.

Dwa lata temu mrocznym morderstwem dwójki młodych wrocławskich studentów, którzy na ostatnią górską wyprawę po Górach Stołowych wyruszyło w 1997 roku, zajęło się Archiwum X w Krakowie. Bez rezultatów. Dopiero odkrycie, dokonane 3 lipca tego roku daje nadzieję na postęp w dochodzeniu.

holderName

Koronawirus w Polsce. Prof. Flisiak: "Podejmowane ostatnio ruchy były najgorsze"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

holderName

Podziel się opinią

Share
holderName
holderName