Trwa ładowanie...

Świdnica. Ksiądz zapowiada pozew przeciwko biskupowi. Nazywa go "hipokrytą"

W lipcu Sąd Apelacyjny we Wrocławiu orzekł, że biskup senior Ignacy Dec ma przeprosić ks. Krzysztofa Trybulca za zniesławienie i wypłacić mu zadośćuczynienie. O ile pieniądze wpłynęły na konto duchownego, o tyle żadnych przeprosin nie otrzymał. Nie ukrywa oburzenia w związku z tym faktem.

Share
Świdnica. Ksiądz zapowiada pozew przeciwko biskupowi. Nazywa go "hipokrytą"Świdnica. Ksiądz zapowiada pozew przeciwko biskupowi. Nazywa go "hipokrytą"Źródło: PAP, fot: Tytus �mijewski
d31hnl5

Sprawa ma swój początek w roku 2016, kiedy to ks. Krzysztof Trybulec jako proboszcz parafii w Szalejowie Górnym zawiadomił prokuraturę o nieprawidłowościach przy remoncie zabytkowej wieży kościoła. Zareagował na to biskup Ignacy Dec, który naciskał na duchownego, by wycofał zawiadomienie.

Ks. Trybulec nie zgodził się z żądaniami biskupa, co przypłacił utratą posady proboszcza. Murem za nim stanęli jednak parafianie. Jak podkreślali, bp Dec użył kłamliwego argumentu, jakoby ksiądz posiadał nieślubne dziecko. Wierni sfinansowali nawet badania DNA, aby udowodnić, iż są to jedynie oszczerstwa kierowane pod adresem duchownego.

Świdnica. Ksiądz zapowiada pozew przeciwko biskupowi. Nazywa go "hipokrytą"

Ks. Trybulec pozwał bpa Deca oraz diecezją świdnicką o zniesławienie. W lipcu 2021 roku Sąd Apelacyjny we Wrocławiu przyznał rację i nakazał kurii wypłatę 10 tys. zł zadośćuczynienia. Z kolei bp Dec miał przeprosić duchownego na piśmie. Od wyroku sądu minęło już kilkanaście tygodni i były proboszcz parafii w Szalejowie Górnym ma już zasądzone pieniądze na koncie, ale przeprosin nadal nie otrzymał.

d31hnl5

Spada zainteresowanie seminariami. Ks. prof. Kobyliński tłumaczy przyczyny

"W związku z twierdzeniami jakoby Krzysztof Trybulec współżył z Zofią Nowak i miał z tego związku syna, pobierał nienależne opłaty kancelaryjne, wypowiadał się zniesławiając Ignacego Deca oświadczamy, że twierdzenia te są nieprawdzie i wyrażamy ubolewanie, że zostały wypowiedziane w stosunku do Krzysztofa Trybulca w postępowaniu odwoławczym przed Kongregacją ds. Duchowieństwa w Rzymie" - tak miały brzmieć przeprosiny, które powinien był nadać bp Dec listownie do ks. Trybulca.

Oświadczenie ks. Trybulca w tej sprawie opublikował "Fakt". "Sam się zastanawiam, jak wielka obłuda jest udziałem Biskupa Deca, który w mediach dalej kreuje się na wielkiego mędrca i stróża wiary, kiedy na przykładzie tego wyroku sam wypacza treści, których jest głosicielem" - napisał w nim były proboszcz.

d31hnl5

"Co ciekawe, biskup Dec swojej aktywności w mediach, mimo emerytury, wcale nie zawiesił. Niemal na każdym kroku słyszymy jego komentarze w Radiu Maryja, gdzie uzurpuje sobie prawo do pouczania innych, jak powinni postępować. To smutne, ale mamy do czynienia z hipokrytą, który mimo udowodnionej winy ciągle nie potrafi wypowiedzieć słowa 'przepraszam'" - dodał ks. Trybulec.

Ks. Trybulec zapowiedział, że wytoczy kolejny proces bp. Decowi i kurii świdnickiej w związku z tym, że nie zastosowały się one do wyroku Sądu Apelacyjnego dotyczącego przeprosin.

Bp Dec po raz kolejny znajduje się na czołówkach mediów. Ostatnio głośno było o nim po pogrzebie bpa Edwarda Janiaka. Biskup świdnicki stwierdził wtedy, że oskarżenia dotyczące tuszowania pedofilii w polskim Kościele przez Janiaka były kłamliwe.

- Był to biskup szlachetny, człowiek-pasterz, który bardzo kochał, oczywiście na pierwszym miejscu Pana Boga, Pan Bóg był zawsze najważniejszy, ale kochał Kościół jako swoją Matkę i to jest przykre, że doznał od tego Kościoła takiego zranienia, bo nie wszystko, co było powiedziane i zwłaszcza napisane przez dziennikarzy, jest prawdą - mówił bp Dec.

d31hnl5

źródło: Fakt

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d31hnl5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d31hnl5
d31hnl5