Trwa ładowanie...

Słynna zapora do remontu. Turyści nie skorzystają z jej uroków

Już wkrótce z zapory w Pilchowicach zostanie spuszczona woda, a obiekt przejdzie gruntowny remont. Na czas modernizacji miejsce to nie będzie niestety dostępne dla ruchu turystycznego. Dotyczy to również dróg dojazdowych.
Share
Słynna zapora do remontu. Turyści nie skorzystają z jej uroków
Słynna zapora do remontu. Turyści nie skorzystają z jej urokówŹródło: Wikimedia Commons, Fot: Platanacero
d1skwnl

Zapora w Pilchowicach to bardzo popularne miejsce wypoczynku na Dolnym Śląsku. Odwiedzają ją rodziny z dziećmi, rowerzyści czy motocykliści. Wkrótce obiekt przejdzie gruntowny remont. Na jego czas zapora zostanie całkowicie wyłączona z ruchu turystycznego. Tyczy się to również dróg dojazdowych.

Słynna zapora do remontu. Turyści nie skorzystają z jej uroków

Prace modernizacyjne przewidziano na lata 2022-2023. W ramach remontu zaplanowana jest kompleksowa modernizacja obiektów zbiornika wodnego w zakresie m.in. zasuw turbinowych, zasuw upustów dennych, zapory od strony odwodnej, sztolni obiegowej oraz modernizacji przelewu kaskadowego i mostu - podaje serwis lwowiecki.info.

d1skwnl

Zapora jest nie tylko atrakcją turystyczną. - Razem z mieszkańcami łączy nas wspólny cel. Wszyscy chcemy, aby zapory funkcjonowały kolejne 100 lat, umożliwiając nie tylko wytwarzanie zielonej energii elektrycznej, ale przede wszystkim chroniąc lokalną społeczność i jej dobra przed falą powodziową, zapewniając bezpieczeństwo okolicznym obszarom - mówi Przemysław Mandelt, prezes zarządu Tauron Ekoenergia.

Czy po Wielkanocy czeka nas wzrost zachorowań? Prof. Mastalerz-Migas: "Istnieje takie ryzyko"

- Trwające obecnie przygotowania do modernizacji zapory, są ostatnim etapem Strategicznego Projektu Inwestycyjnego "EW Pilchowice I – modernizacja elektrowni wodnej". Celem modernizacji jest poprawa stanu technicznego budowli i urządzeń hydrotechnicznych oraz zwiększenie przepustowości urządzeń zrzutowych w celu bezpiecznego przeprowadzania wód powodziowych” - dodaje Anna Ciszewska-Swat z Tauron Ekoenergia.

d1skwnl

Remont zapory w Pilchowicach oznacza m.in. spuszczenie wody. Po zakończeniu prac z korony zapory znikną także obecne tam w tej chwili barierki. Zostaną one zastąpione nowymi i bardziej bezpiecznymi.

źródło: lwowiecki.info

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1skwnl

Podziel się opinią

Share
d1skwnl
d1skwnl