Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany

Rynek pracy we Wrocławiu. Jak kształtuje się rynek pracy w 2022 roku?

Wiele osób, pochodzących z małych miast powiatowych czy wsi decyduje się na rozpoczęcie studiów w większych miastach. Ich zdaniem ich okolica nie oferuje odpowiednich perspektyw na edukację i późniejszy rozwój zawodowy.

 Źródło: Pexels
d9sxydj

Często wybierają oni miasta wojewódzkie w obrębie swojego województwa. Zdarzają się też tacy, którzy, pragnąc zmian lub jeszcze większych możliwości związanych z przyszłą karierą, wybierają miasta w innym województwie lub nawet, w skrajnych przypadkach, na zupełnie drugim krańcu Polski.

Ich wybór najczęściej pada na stolicę. Bez wątpienia to właśnie na jej terenie znajduje się najwięcej firm i nierzadko międzynarodowych korporacji.

Zaraz po Warszawie, młodzi ludzie jako miejsce swoich studiów i pracy niewiele rzadziej wybierają takie ośrodki miejskie jak Kraków, Gdańsk czy Wrocław.

d9sxydj

Praca we Wrocławiu

Skupmy się na tym ostatnim. Wrocław jest miastem położonym w południowo-zachodniej Polsce. Stanowi stolicę Dolnego Śląska.

Jest to punkt na mapie kraju tłumnie odwiedzany przez niezliczone rzesze turystów z kraju oraz zagranicy. To wszystko za sprawą pięknego Starego Miasta, licznych zabytków, muzeów i atrakcji turystycznych oraz unikatowych, otoczonych wodami wysepek w samym centrum miasta.

Urok, jaki roztacza wokół siebie to miasto skutecznie przyciąga nie tylko turystów, ale również osoby, które chcą z nim związać całe swoje życie, bynajmniej nie tylko na kilka dni. Dla takich ludzi równie ważne (a często ważniejsze) jak urok wizualny miasta będą kwestie bardziej praktyczne, mające znaczenie w codziennym życiu. Mowa tutaj o cenach mieszkań, dostępie do przedszkoli, szkół, ale przede wszystkim o dostępnych ofertach pracy.

Przed podjęciem tak ważnej decyzji życiowej, jaką bez wątpienia jest przeprowadzka, z pewnością będą chcieli dowiedzieć się, jaki jest rynek pracy we Wrocławiu. Otóż, jak się okazuje, praca we Wrocławiu nie stanowi problemu dla osób poszukujących pracy i sytuacja na tutejszym rynku zawodowym jest bardzo zadowalająca. Wrocław bardzo prężnie się rozwija w tym temacie i mocno prze naprzód. Tendencja ta utrzymuje się od wielu lat i nie zniszczył jej nawet kryzys gospodarczy, jaki ma miejsce obecnie. Miasto może poszczycić się jednym z najniższych stopni bezrobocia w całym naszym kraju. Osoby z różnych branż powinny bez trudu znaleźć tu swoje zajęcie i się utrzymać.

d9sxydj

 Komu będzie najłatwiej otrzymać pracę we Wrocławiu?

Oczywiście, im lepsze wykształcenie posiada kandydat tym jego szanse na znalezienie zatrudnienia wzrastają. Na wagę złota są też umiejętności praktyczne, kursy oraz po prostu "fach w ręku". Przedsiębiorstwa ze stolicy województwa dolnośląskiego jednak szczególnie mocno poszukują pracowników z kilku konkretnych sektorów. Przede wszystkim, w ekspresowym tempie pracę powinien znaleźć tam informatyk, programista i ogólnie cała branża IT. To właśnie fachowcy z tego sektoru mogą liczyć na bardzo wysokie zarobki we Wrocławiu. Żadnych trudności z podjęciem szybkiego zatrudnienia nie powinni mieć również pracownicy przemysłowi z kwalifikacjami. Oni też mogą liczyć na całkiem atrakcyjne pieniądze, choć już trochę niższe niż ich koledzy z branży IT. Eksperci w dziedzinie finansów są również grupą specjalistów, którą jeszcze nie nasycił się wrocławski rynek pracy.

Oprócz ukończonych studiów, kursów, certyfikatów duży atut, a w niektórych firmach wręcz konieczność stanowi w obecnych czasach znajomość języka, a najlepiej języków. Obecnie większość młodych ludzi potrafi posługiwać się językiem angielskim, więc znajomość tego języka staje się normą i coraz mniejszym atutem właśnie z uwagi na to, że zna go prawie każdy. Zatem jeśli kandydat na pracownika we Wrocławiu pragnie wyróżnić się znajomością jakiegoś języka, powinien postawić na naukę drugiego, mniej popularnego. Niekiedy sprawi się tutaj zasada, że im bardziej "niszowy", nietypowy, tym lepszy. Przykładowo, dużym atutem może okazać się władanie językiem chińskim, przecież ten kraj stanowi największego producenta towarów na całym świecie, więc ogrom międzynarodowych korporacji będzie współpracować z tamtym rynkiem. Z pewnością jeszcze kilka takich "pożądanych" języków można wymienić co najmniej kilka. Ale nawet znajomość języków bliższych nam i bardziej pospolitych, takich jak niemiecki czy francuski z pewnością będzie stanowić olbrzymi atut kandydata. Patrząc na położenie Wrocławia w pobliżu granicy z Niemcami, szczególnie język niemiecki może okazać się pożądany. Oczywiście im bieglej kandydat włada językiem, tym lepiej. Oczekiwany stopień znajomości to stopień komunikatywny.

Jak sprawić, by praca we Wrocławiu z wyobrażenia zamieniła się w rzeczywistość?

Oczywiście należy rozpocząć poszukiwania oferty pracy we Wrocławiu, która by nas zainteresowała. Istnieją dwie najpopularniejsze metody szukania zatrudnienia. Pierwszą z nich jest zarejestrowanie się w lokalnym urzędzie pracy i czekanie na oferty, dobrane do naszej osoby. Drugą jest natomiast prowadzenie poszukiwań na własną rękę. W obecnych czasach oczywiście najpopularniejszym ku temu narzędziem stał się Internet, który wyparł rubryki dotyczące ogłoszeń w lokalnych gazetach, jak to było dawniej. W sieci funkcjonuje bardzo wiele mniej lub bardziej znanych serwisów ogłoszeniowych, poświęconych ofertom zatrudnienia. Najlepiej korzystać z tych sprawdzonych i pewnych i tak można przeglądać liczne oferty pracy we Wrocławiu na Gowork.pl . Jeśli chcemy jeszcze bardziej sobie pomóc w poszukiwaniach, możemy zwrócić się o pomoc do jednej z prywatnych agencji pośrednictwa pracy. Tam, podobnie tak w przypadku urzędu, możemy liczyć na oferty dostosowane do naszych oczekiwań oraz kompetencji. Najlepiej połączyć minimum dwie metody poszukiwań, na przykład sprawdzanie serwisów ogłoszeniowych oraz, równocześnie bycie zarejestrowanym w urzędzie pracy (opcjonalnie w prywatnej firmie pośredniczącej w poszukiwaniach). Zwiększy to szanse na odpowiedzi na naszą aplikację.

Poszukiwania pracy we Wrocławiu

Faktem, który może zmotywować wiele osób jest ciekawostka, iż wrocławski rynek zatrudnienia jest tak przyjazny, że ogłoszenia z niektórych branż widnieją na serwisie bardzo długo, ponieważ pracy jest zwyczajnie więcej niż kandydatów na nią. To sytuacja, jakiej w Polsce chyba nikt by się nie spodziewał kilka lub kilkanaście lat temu, kiedy bezrobocie było znacznie większe niż obecnie.

d9sxydj

Załóżmy, że nasz telefon zadzwoni i zostaniemy zaproszeni na rozmowę o pracę. Jak się na niej zachować, o czym warto pamiętać, aby zwiększyć swoje szanse, a czego lepiej unikać?

Przy poszukiwaniu pracy występuje jeszcze jeden niezwykle istotny, oprócz kwalifikacji, aspekt, który często bywa marginalizowany. Jest nim nastawienie psychiczne i umiejętności społeczne. Chodzi o to, aby kandydat, któremu zależy na otrzymaniu posady, umiał się odpowiednio zaprezentować potencjalnemu pracodawcy i zrobił na nim dobre wrażenie. Zawsze warto okazać, że bardzo zależy nam na tej pracy (oczywiście tylko w sytuacji, kiedy tak faktycznie jest). Wielu pracodawców może to docenić i spośród dwójki lub większej ilości kandydatów o tych samych kompetencjach, wybrać właśnie tę osobę, która tak entuzjastycznie jest nastawiona na otrzymanie pracy w firmie.

Tajemnicą nie jest również fakt, iż na spotkaniach kwalifikacyjnych obowiązuje pewien dress-code. O ile nie aplikujemy na stanowisko trenera sportowego czy podobne, nie możemy przyjść na rozmowę ubrani w strój sportowy. Jednak przesada w drugą stronę też nie jest mile widziana. Wieczorowy ubiór niczym na galę filmową czy przesadny, mocny makijaż i długie tipsy też rzadko kiedy będą działały na korzyść kandydata. Najlepiej wypośrodkować i postawić na skromny, lecz z nutą elegancji strój i bardzo delikatny, niemal niewidoczny makijaż.

Natomiast jeśli mimo upływu kolejnych dni telefon milczy, nie należy się zniechęcać tą sytuacją. Pomimo tego, że rynek pracy we Wrocławiu jest dobry, trzeba pamiętać o tym, że nie my jedyni jesteśmy w takiej sytuacji. Logicznym jest, że im więcej osób zamieszkuje dany obszar, tym więcej wystąpi poszukujących zatrudnienia w tym samym czasie. Nie warto więc zamartwiać się na zapas, z pewnością w końcu doczekamy się na zaproszenie na rozmowę rekrutacyjną. Jeśli telefon w dalszym ciągu milczy, warto przyjrzeć się swojemu CV. W końcu stanowi ono pierwsze wrażenie, jakie mamy szansę sprawić na rekruterze. Należy wtedy dokładnie przeanalizować, czy jego treść jest poprawna, czy zdjęcie na nim zawarte jest godne oraz jak prezentuje się dokument jako całokształt. Nieraz dobrze jest poprosić jakąś zaufaną osobę, aby spojrzała na naszą aplikację z neutralnej perspektywy i podpowiedziała, co ewentualnie należy zmienić.

d9sxydj

Warto nadmienić, iż również osoby, które są wrocławskimi studentami, powinny rozejrzeć się za zdobyciem doświadczenia zawodowego. Mowa tutaj nie tylko o studentach w trybie zaocznym, ale również tych, uczących się stacjonarnie. W celu uzyskania zatrudnienia lub stażu, który będą oni mogli połączyć ze studiami, powinni się udać w pierwszej kolejności do biura karier na swojej uczelni. Z pewnością większość przyszłych potencjalnych pracodawców, widząc w CV, iż osoba pracowała już na studiach, doceni ten objaw przedsiębiorczości i zdecyduje się nawiązać z takim młodym człowiekiem współpracę. Zdarza się też, że studenci zostają na dłużej w miejscu, gdzie odbywali staż czy praktyki w czasie nauki.

Kariera i życie we Wrocławiu - czy warto wybrać Wrocław?

Na koniec przyjrzyjmy się, jakie firmy we Wrocławiu zatrudniają największą ilość osób. Jeśli chodzi o branżę IT, które na dobre zadomowiła się w tym mieście, zdecydowanym liderem wśród chlebodawców jest firma Nokia. Inne znane firmy o ugruntowanej pozycji, które dają pracę dużej liczbie osób w stolicy Dolnego Śląska to między innymi: Google, Atos, IBM. Hewlett Packard.

Inną dużą korporacją, która stale poszukuje nowych talentów do przyjęcia w swe szeregi jest Credit Suisse. Zatrudnienie w niej znajdą nie tylko pracownicy z branży IT, ale także eksperci do spraw finansów i biznesu.

Jeśli poszukać na mapie Wrocławia miejsca, w którym występuje największe zagęszczenie firm, potrzebujących ludzi do pracy, wskażemy wtedy tak zwany Wrocławski Park Technologiczny, który skupia na swym obszarze aż 200 firm z różnych branż.

Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe informacje, osoba pragnąca zacząć zarabiać we Wrocławiu, nie powinna spotkać się z wielkimi trudnościami.

Artykuł sponsorowany
d9sxydj
d9sxydj