Trwa ładowanie...
d12iouv

Olga Tokarczuk powołała fundację, chce zadbać o pisarzy i tłumaczy z całego świata

Fundacja Olgi Tokarczuk ma być miejscem spotkań, w którym każdy autor, czy tłumacz będzie mógł liczyć na wsparcie. Laureatka Nobla zdradziła, gdzie jej fundacja będzie miała siedzibę.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Olga Tokarczuk założy we Wrocławiu Fundację
Olga Tokarczuk założy we Wrocławiu Fundację (Forum)
d12iouv

Fundacja Olgi Tokarczuk we Wrocławiu

Olga Tokarczuk nie spoczywa na laurach – jej nową inicjatywą jest stworzenie przestrzeni artystycznej dla pisarzy z każdego zakątka świata. Fundacja noblistki to w założeniu miejsce badań nad literaturą, jej rozwojem, a także współczesną rolą. Marzeniem Olgi Tokarczuk jest by mogli się w niej spotykać autorzy o różnych poglądach i by doprowadzić do dialogu intelektualnego i artystycznego. Na siedzibę fundacji została wybrana willa Marii i Tymoteusza Karpowiczów, natomiast jej strategicznym partnerem zostanie Wrocławski Dom Literatury.

Władze miasta wspierają Fundację Olgi Tokarczuk

d12iouv

Zgodnie z deklaracją prezydenta miasta – Jacka Sutryka, władze zaangażują się w pełni w działalność noblistki i honorowej obywatelki Wrocławia. Jednym z przejawów poparcia dla tej inicjatywy jest przekazanie willi Marii i Tymoteusza Karpowiczów przy ulicy Krzyckiej 29, na siedzibę fundacji. Obecnie willę czeka jednak remont, by dostosować ją w pełni do wymagań Tokarczuk. Budynek to jeden z najistotniejszych - pod kątem historycznym i literackim - punktów Wrocławia. Prezydent Jacek Sutryk zapewnia również, że fundacja może liczyć na wsparcie w trakcie jej funkcjonowania.

Nobel dla Olgi Tokarczuk

Przypomnijmy – Olga Tokarczuk otrzymała literacką Nagrodę Nobla 10 października. Członkowie komisji noblowskiej podkreślali ponadczasowe znaczenie jej książki ”Księgi Jakubowe”, które doczekało się wielu przekładów i tłumaczeń. W tym roku literacka Nagroda Nobla po raz pierwszy została przyznana podwójnie,Akademia Noblowska próbuje odbudować zaufanie po słynnym skandalu seksualnym.

d12iouv

Podziel się opinią

Share

d12iouv

d12iouv