Trwa ładowanie...

Majówka 2020. Wrocław. Czy można grillować? Czy można pójść na działkę? Odpowiedzi na kluczowe pytania

Majówka 2020. Wrocław. Czy można grillować? Czy można wyjść na rower? To pytania, jakie ze względu na koronawirusa zadają sobie wrocławianie. Sytuacja jest lepsza niż w ostatnie święta wielkanocne, ale należy powstrzymać się od wychodzenia z domu.

Majówka 2020. Wrocław. Czy można grillować? Czy można pójść na działkę? Odpowiedzi na kluczowe pytaniaŹródło: WP
d1kjyz5
d1kjyz5

Koronawirus sprawił, że za nami dość specyficzna Wielkanoc. W trakcie jej trwania obowiązywał zakaz przemieszczania się, przez co niewskazane były nawet wyjazdy do rodziny, bo mogły zakończyć się mandatem.

Majówka 2020 ma miejsce w momencie, gdy w Polsce ciągle obowiązuje stan epidemii, a przez to jest ona inna niż wszystkie do tej pory. Zabronione są imprezy masowe, w efekcie czego wrocławianie nie spędzą długiego weekendu majowego bawiąc się chociażby podczas koncertów 3-majówki.

Majówka 2020. Czy można grillować?

Grillowanie na terenie własnej posesji czy też ogródka działkowego nie jest zabronione. W tym momencie możemy jednak przebywać jedynie w otoczeniu osób, z którymi zamieszkujemy. Dlatego, jeśli postanowimy zorganizować huczną domówkę, może się to skończyć wysokimi mandatami. Należy o tym pamiętać.

ZOBACZ WIDEO: Majówka w dobie pandemii koronawirusa

Majówka 2020. Czy można wyjść na działkę?

Oczywiście, że tak. Jeszcze w Wielkanoc wielu wrocławian obawiało się, że spacer do ogródka działkowego zakończy się mandatem. Polski Związek Działkowców w specjalnym komunikacie zabrał głos w tej sprawie i jest on dość jednoznaczny.

d1kjyz5

"W związku z pojawiającymi się w przestrzeni medialnej sprzecznymi informacjami nt prawa działkowca do przebywania na działce w ROD, informujemy, że na gruncie obowiązującego prawa brak jest podstaw dla formułowania wniosku, aby obowiązywał zakaz przebywania na działkach ROD. Co więcej, działkowcowi przysługuje prawo własności do naniesień i nasadzeń zlokalizowanych na tej działce" - napisano w komunikacie PZD.

Musimy jednak pamiętać, by na działce zasłaniać usta i nos, a podczas rozmów z sąsiadami zachowywać bezpieczną odległość.

Majówka 2020. Czy mogę zorganizować imprezę na działce?

Nie. W Polsce ciągle obowiązuje zakaz organizowania zgromadzeń, spotkań czy imprez. Dlatego nie możemy w majówkę zorganizować hucznej imprezy na działce, zapraszając na nią dziesiątki osób.

Majówka 2020. Czy mogę wyjść do lasu? Czy mogę wyjść na rower?

Tak. Przypomnijmy, że od 20 kwietnia lasy i parki zostały otwarte dla Polaków w ramach luzowania części restrykcji wprowadzonych w związku z COVID-19. Znajdując się w lesie, nie musimy zakrywać ust i nosa. Jednak w przypadku kontaktu z innymi osobami, powinniśmy się stosować do zasady dystansu społecznego.

d1kjyz5

Majówka 2020. Czy mogę pójść na Wyspę Słodową?

Nie. Prezydent Jacek Sutryk zadecydował, że Wyspa Słodowa pozostanie zamknięta, mimo cofnięcia części restrykcji przez rząd.

Teren w centrum Wrocławia jest bardzo atrakcyjny dla wielu mieszkańców, którzy lubią usiąść na Wyspie Słodowej i spędzać tam wiele godzin. Dlatego też sternik wrocławskiego magistratu nie chciał otwierać wyspy na okres majówki, by nie doszło tam do rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Majówka 2020. Czy można łowić ryby?

W związku z tym, że 20 kwietnia panujące do tej pory obostrzenia zostały nieco poluzowane Polski Związek Wędkarski poinformował, że wędkarze mają możliwość prowadzenia połowów amatorskich zarówno na łowiskach stawowych, jak i w obwodach rybackich m.in. jeziorach, rzekach i zbiornikach zaporowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

d1kjyz5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1kjyz5