Trwa ładowanie...

Lokale wyborcze Wrocław. Wybory 2020. Godziny otwarcia lokali wyborczych. Jak sprawdzić gdzie można zagłosować? Jak głosować, żeby głos był ważny?

Wybory prezydenckie 2020 już za kilka dni. Już 28 czerwca udamy się do lokali wyborczych, by oddać głos w pierwszej turze wyborów. Jak znaleźć swój lokal wyborczy? Jak głosować? Jakie są godziny otwarcia lokali wyborczych? Oto odpowiedzi.

Share
Lokale wyborcze Wrocław. Wybory 2020. Godziny otwarcia lokali wyborczych. Jak sprawdzić gdzie można zagłosować? Jak głosować, żeby głos był ważny?Źródło: East News
d43jfqc

Lokale wyborcze. Wrocław. Wybory 2020. Do której czynne?

Zgodnie z rozporządzeniem marszałek Sejmu Elżbiety Witek, wybory prezydenckie 2020 odbędą się 28 czerwca. Wprawdzie pierwotnie planowano je na 10 maja, ale z powodu pandemii koronawirusa wybory 2020 nie doszły do skutku w tym terminie. Dlatego konieczne było wyznaczenie kolejnej daty.

28 czerwca lokale wyborcze będą otwarte od godz. 7 do godz. 21. W wyjątkowych sytuacjach PKW może zarządzić wydłużenie ciszy wyborczej i pozwolić na nieco dłuższe funkcjonowanie wybranych lokali wyborczych.

Musimy też pamiętać, że pandemia koronawirusa ciągle trwa. Ze względu na COVID-19, wybory 2020 będą wyglądać nieco inaczej niż do tej pory. Konieczność zachowania dwumetrowych odstępów i podwyższony rygor sanitarny mogą doprowadzić do kolejek do lokali wyborczych.

ZOBACZ WIDEO: Wybory 2020. Olgierd Annusewicz: o wyniku wyborów zdecyduje suma błędów kandydatów

W takim przypadku krótko przed godz. 21, a więc przed momentem zamknięcia lokali wyborczych, jeden z członków komisji wyborczej ustawi się na końcu kolejki i upewni się, aby nikt nie dołączył do niej już po wyznaczonym czasie, a równocześnie wszyscy stojący w niej jeszcze przed godz. 21 zdołali oddać swój głos.

d43jfqc

Lokale wyborcze. Wrocław. Wybory 2020. Jak znaleźć swój lokal?

Znalezienie właściwego dla naszego miejsca zamieszkania lokalu wyborczego jest bardzo ważne. Tym bardziej że we Wrocławiu doszło do kilku zmian w tym aspekcie względem ostatnich wyborów parlamentarnych, jakie odbywały się w roku 2019.

Mieszkańcy tych rejonów, w których lokale wyborcze 28 czerwca będą ulokowane w innym miejscu niż do tej pory, byli o tym informowani. Otrzymali zawiadomienia do skrzynek pocztowych, pojawiały się też specjalne ogłoszenia na ten temat - chociażby na przystankach czy słupach ogłoszeniowych.

Podczas wyborów głos można oddawać jedynie w miejscu zameldowania. Chyba że wcześniej zmieniło się rejestr wyborców, spis wyborców lub zdobyło zaświadczenie o prawie do głosowania.

Ze względu na pandemię COVID-19 wprowadzono możliwość głosowania korespondencyjnego, ale z takiej opcji we Wrocławiu skorzystał ledwie 1 proc. mieszkańców.

d43jfqc

Lokale wyborcze. Wrocław. Wybory 2020. Gdzie znaleźć lokal?

Jak można znaleźć swój lokal wyborczy? Chociażby na tablicach ogłoszeniowych rozwieszonych na klatkach schodowych. Tam od kilkunastu dni pojawiały się kartki z informacjami, gdzie mieszkańcy danego bloku będą mogli głosować w niedzielę 28 czerwca.

Lokale wyborcze zwykle są dobrze oznaczone, a przed każdym z nich powinna znajdować się odpowiednia tablica informacyjna z adnotacją zawierającą spis ulic wchodzących w skład danego obwodu.

Co to oznacza? Jeśli nie jesteśmy pewni miejsca naszego lokalu wyborczego, to możemy wybrać się na spacer do pobliskich szkół, urzędów miasta lub gmin, a także przedszkoli i domów kultury, abym tam zweryfikować, gdzie znajduje się lokal wyborczy odpowiedni dla naszego miejsca zameldowania.

Najszybszym sposobem na znalezienie swojego lokalu wyborczego będzie bez wątpienia skorzystanie ze strony wybory.gov.pl. Wystarczy skorzystać z zakładki "wyszukiwarka obwodów", a następnie w polu wyszukiwania wpisać swój adres zameldowania. System wyświetli dokładny adres lokalu wyborczego na wybory 2020.

d43jfqc

Gdyby automatyczne wyszukiwanie nie zadziałało, to na podanej stronie możemy też wyszukać swój lokal wyborczy w sposób ręczny. Wystarczy kliknąć właściwą część mapy lub tabeli po prawej stronie.

Wybory prezydenckie 2020. Wrocław. Jak głosować, żeby głos był ważny?

Drugą ważną kwestią związaną z wyborami prezydenckimi jest kwestia prawidłowego oddawania głosów.

Do lokalu wyborczego trzeba wziąć dokument tożsamości. Może nim być dowód osobisty, legitymacja szkolna, paszport lub prawo jazdy. Dokument trzeba będzie przedstawić komisji podczas odbierania kart do głosowania.

Jak głosować, aby głos był ważny? Procedura jest dość łatwa. Na karcie do głosowania należy zaznaczyć tylko jedno nazwisko, tzn. na karcie z kandydatami na stanowisko prezydenta RP stawiamy znak "X".

d43jfqc

Wybory prezydenckie 2020. Wrocław. Kiedy głos jest nieważny?

Głos nieważny to taki:

  • na którym znak "X" został wstawiony w kratce obok nazwiska więcej niż jednego kandydata
  • na którym znak "X" nie został postawiony przy żadnym nazwisku
  • na którym głosujący dopisał nazwisko kandydata i postawił znak "X" przy jego nazwisku
  • na którym nazwisko kandydata zostało zaznaczone w inny sposób niż wstawienie znaku "X"

Co ważne, kreski znaku "X" muszą krzyżować się wewnątrz kratki z nazwiskiem kandydata. W innym przypadku głos również będzie nieważny.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

d43jfqc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d43jfqc
d43jfqc