Trwa ładowanie...

Lokale wyborcze Wrocław w wybory 2020. Godziny otwarcia lokali wyborczych. Jak sprawdzić gdzie można zagłosować? Jak głosować, żeby głos był ważny?

Wybory prezydenckie 2020 rozstrzygną się 12 lipca. Tego dnia odbędzie się druga tura i po raz kolejny udamy się do lokalu wyborczego. Część z nas w ostatniej chwili zadecyduje o oddaniu głosu. Jak znaleźć lokal wyborczy? Jak głosować? Odpowiedzi poniżej.

Lokale wyborcze Wrocław w wybory 2020. Godziny otwarcia lokali wyborczych. Jak sprawdzić gdzie można zagłosować? Jak głosować, żeby głos był ważny?Źródło: WP
d3hb2ih

Wybory 2020 są inne niż wszystkie dotychczasowe. Ze względu na pandemię COVID-19 odbywają się w innym terminie niż pierwotnie planowano. Ryzyko związane z koronawirusem sprawiło, że ostatecznie 10 maja nie poszliśmy do lokali wyborczych. Zamiast tego wybory 2020 zarządzono na 28 czerwca.

Jako że przed dwoma tygodniami żaden z kandydatów nie otrzymał ponad 50 proc. głosów, to wybory prezydenckie 2020 nie zostały rozstrzygnięte. Wyborcza dogrywka czeka nas 12 lipca. Wybory 2020 są nietypowe z jeszcze jednego powodu - ze względu na COVID-19 wprowadzono możliwość głosowania korespondencyjnego.

Lokale wyborcze Wrocław na wybory 2020. Do której czynne? Jak znaleźć swój lokal?

Podobnie jak to miało miejsce w pierwszej turze wyborów, która odbyła się 28 czerwca, w najbliższą niedzielę (12 lipca) lokale wyborcze będą czynne od godz. 7 do godz. 21. W wyjątkowych sytuacjach PKW może zarządzić wydłużenie ciszy wyborczej, a wraz z nią zmianie ulegną godziny pracy lokali wyborczych.

ZOBACZ WIDEO: Wrocław. Na oczach policjantów wyrywał barierki. Został zatrzymany

Musimy też pamiętać, że z powodu COVID-19 w lokalach wyborczych może się znajdować ograniczona liczba osób. Dlatego mogą się tworzyć kolejki chętnych do oddania głosu. Jeśli takie powstaną tuż przed godz. 21, to jeden z pracowników komisji wyborczej ustawi się na jej końcu i będzie pilnować, aby nikt po godz. 21 nie dołączył do kolejki. Równocześnie każdy, kto stanął w niej przed godz. 21, będzie mieć możliwość zagłosowania.

d3hb2ih

W przypadku wybory 2020 kluczowe jest też znalezienie odpowiedniego lokalu wyborczego, bo podczas wyborów prezydenckich głos można oddawać jedynie w miejscu zameldowania. Chyba że wcześniej zmieniło się rejestr wyborców, spis wyborców lub zdobyło zaświadczenie o prawie do głosowania.

Jak znaleźć swój lokal wyborczy? Przy okazji drugiej tury wyborów prezydenckich będą one funkcjonować w tych samych miejscach, w których funkcjonowały 28 czerwca. Jeśli zatem głosowaliśmy przed dwoma tygodniami, mamy ułatwione zadanie i niezbędną wiedzę.

Jeśli nie byliśmy jednak głosować w pierwszej turze i nie wiemy, w którym miejscu znajduje się lokal wyborczy, możemy poszukać informacji w pobliżu miejsca naszego zamieszkania. Odpowiednie ogłoszenia w tej sprawie umieszczano m.in. na klatkach schodowych w blokach, przystankach komunikacji miejskiej czy słupach reklamowych.

Lokale wyborcze Wrocław na wybory 2020. Jak znaleźć lokal wyborczy?

Lokale wyborcze zwykle są dobrze oznaczone, a przed każdym z nich znajduje się stosowna tablica informacyjna z adnotacją zawierającą spis ulic wchodzących w skład danego obwodu.

d3hb2ih

Jeśli nie mamy pewności, co do naszego obwodu wyborczego, możemy wybrać się na spacer do pobliskich szkół, urzędów miasta lub gmin, a także przedszkoli i domów kultury, aby zweryfikować, gdzie znajduje się lokal wyborczy odpowiedni dla naszego miejsca zameldowania.

Najszybszym i najprostszym sposobem na znalezienie swojego lokalu wyborczego będzie skorzystanie ze strony wybory.gov.pl. Na podanej stronie wystarczy wejść w zakładkę "wyszukiwarka obwodów" i w polu wyszukiwania wpisać swój adres zameldowania. System wyświetli nam dokładny adres lokalu wyborczego na wybory 2020.

Gdyby automatyczne wyszukiwanie na stronie wybory.gov.pl nie zadziałało, na podanej stronie można wyszukać swój lokal wyborczy w sposób ręczny. Wystarczy kliknąć odpowiednie części mapki lub tabeli po prawej stronie.

Wybory prezydenckie 2020. Jak głosować?

Ważną kwestią związaną z wyborami prezydenckimi zaplanowanymi na 12 lipca jest też kwestia prawidłowego oddawania głosów.

d3hb2ih

Do lokalu wyborczego musimy zabrać dokument tożsamości - jest to warunek konieczny. Może nim być dowód osobisty, legitymacja szkolna, paszport lub prawo jazdy. Dokument trzeba będzie przedstawić komisji podczas odbierania karty do głosowania. Bez dokumentu jej nie otrzymamy.

Jak głosować, żeby głos był ważny? Procedura jest bardzo prosta. Na karcie do głosowania należy zaznaczyć tylko jedno nazwisko, tzn. na karcie z kandydatami na urząd prezydenta RP stawiamy znak "X" w kratce tylko obok jednego kandydata.

Głos nieważny to taki:

  • na którym znak "X" został wstawiony w kratce obok nazwiska więcej niż jednego kandydata
  • na którym znak "X" nie został postawiony przy żadnym nazwisku
  • na którym głosujący dopisał nazwisko kandydata i postawił znak "X" przy jego nazwisku
  • na którym nazwisko kandydata zostało zaznaczone w inny sposób niż wstawienie znaku "X"

Co ważne, kreski znaku "X" muszą krzyżować się wewnątrz kratki z nazwiskiem kandydata. W innym przypadku głos również będzie nieważny.

d3hb2ih

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

d3hb2ih
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3hb2ih