Trwa ładowanie...

Lockdown w Polsce. Co z kościołami? Znane stanowisko rządu

Lockdown w Polsce stał się faktem. Potrwa co najmniej od 20 marca do 9 kwietnia. Obejmie swoim okresem również Wielkanoc 2021. Czy to oznacza zamknięcie kościołów? Okazuje się, że niekoniecznie.

Lockdown w Polsce. Co z kościołami? Znane stanowisko rząduLockdown w Polsce. Co z kościołami? Znane stanowisko rząduŹródło: Flickr, fot: x1klima CC BY 2.0 Flickr
d23pbf4
d23pbf4

Lockdown w Polsce. Przypomnijmy, że gdy przed rokiem kraj zaatakowała pierwsza fala koronawirusa, rząd zdecydował się na bardzo surowe obostrzenia. W pewnym momencie obowiązywał nie tylko zakaz wstępów do parków czy lasów, ale również mocno ograniczono możliwość brania udziału w uroczystościach religijnych.

Jeszcze w marcu 2020 roku wprowadzono obostrzenia, w myśl których na mszy świętej w kościele mogło być obecnych maksymalnie 5 osób. Później restrykcje nieco poluzowano. W efekcie podczas Wielkanocy 2020 do świątyń mogło wejść 50 osób.

Lockdown w Polsce. Co z kościołami? Znane stanowisko rządu

W środę rząd ogłosił lockdown w Polsce począwszy od 20 marca. Potrwa on co najmniej przez trzy tygodnie - do 9 kwietnia. Oznacza to, że obejmie też Wielkanoc 2021, która w tym roku przypada na 4-5 kwietnia. Co w tej sytuacji z kościołami?

Koronawirus w Polsce. Bartosz Arłukowicz odpowiada Adamowi Niedzielskiemu. Wskazuje "najważniejszy błąd"

Minister Adam Niedzielski podczas środowej konferencji wyjaśnił, że na razie w mocy pozostają dotychczasowe obostrzenia. Oznacza to, że liczba osób biorących udział w mszy świętej uzależniona będzie od powierzchni świątyni (1 osoba na 15 m2).

d23pbf4

Warto jednak mieć na uwadze, że do Wielkanocy 2021 zostało jeszcze kilka tygodni, a sytuacja epidemiologiczna w kraju pogarsza się z dnia na dzień. Odpowiada za to przede wszystkim brytyjska mutacja koronawirusa, która jest bardziej zaraźliwa. Dlatego niewykluczone, że do momentu świąt wielkanocnych rząd jeszcze zmieni decyzję co do kościołów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d23pbf4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d23pbf4