Trwa ładowanie...
d1q1awf

Koronawirus z Chin. Polacy ewakuowani z Wuhan wylądowali we Wrocławiu

Późnym wieczorem w niedzielę grupa 30 Polaków wylądowała w wojskowej części lotniska we Wrocławiu. Turyści zostaną teraz przetransportowani do szpitala, gdzie przejdą kompleksowe badania na obecność koronawirusa.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wojskowy samolot podchodzi do lądowania we Wrocławiu
Wojskowy samolot podchodzi do lądowania we Wrocławiu (PAP, Fot: PAP/Maciej Kulczyński)
d1q1awf

Samolot z 30 Polakami wracającymi z miasta Wuhan w Chinach wylądował najpierw we Francji około godziny 15. Na każdym etapie ewakuacji turystom towarzyszyli lekarze. Późnym wieczorem wojskowe samoloty wyruszyły z Marsylii na południu Francji i odleciała z 30 Polakami do Wrocławia. Lot trwał niecałe 4 godziny.

Jak informowała francuska minister zdrowia "około 20 z 250 w sumie osób ewakuowanych z Chin ma symptomy zakażenia koronawirusem".- Lekarze wojskowi prowadzą testy aby potwierdzić lub wykluczyć zakażenie. Wyniki mają być jeszcze w niedzielę - dodała Agnes Buzyn.

W tej grupie nie znaleźli się Polacy - byli to obywatele "francuscy" i "pozaeuropejscy". Jeszcze w niedzielny poranek polski minister zdrowia informował, że nie ma ani jednego przypadku koronawirusa w Polsce.

d1q1awf

Zobacz też: Beata Mazurek skrytykowała PO. Małgorzata Kidawa-Błońska jej odpowiedziała

W niedzielne popołudnie premier Mateusz Morawiecki zorganizował pilną konferencję prasową w KPRM. - Trzymamy rękę na pulsie. Wszystkie ministerstwa, które są zaangażowane w tę sprawę, są w stałym kontakcie ze mną. (...) Tak, jesteśmy bezpieczni. Chcemy zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się tego koronawirusa - mówił szef rządu.

Koronawirus z Chin. Świat walczy z rozprzestrzeniającą się epidemią

Koronawirus, który po raz pierwszy pojawił się w w grudniu, bardzo szybko rozprzestrzenia się po całym globie. W niedzielę pierwszy przypadek śmiertelny został odnotowany poza Chinami - na Filipinach.

d1q1awf

Tymczasem włoskie ministerstwo zdrowia pochwaliło się pierwszym sukcesem w Europie w walce z koronawirusem. Kod genetyczny "2019-nCoV" został wyizolowany w szpitalu Spallanzani w Rzymie.

- Oznacza to wiele możliwości zbadania koronawirusa, zrozumienia i lepszego zweryfikowania, co można zrobić, aby zablokować rozprzestrzenianie się. Zostanie udostępniony całej społeczności międzynarodowej. Teraz łatwiej będzie to leczyć – mówił włoski minister zdrowia Roberto Speranza cytowany przez "La Repubblica".

Do niedzielnego popołudnia potwierdzono śmierć 305 osób. Zakażonych "2019-nCoV" jest blisko 15 tysięcy osób.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1q1awf

Podziel się opinią

Share
d1q1awf
d1q1awf