Trwa ładowanie...

Koronawirus w Polsce. Żółta strefa to nie przelewki. MPK Wrocław apeluje o zakładanie maseczek

Koronawirus w Polsce przybiera na sile. Większy wzrost zachorowań na COVID-19 sprawia, że MPK Wrocław przywrócił strefy buforowe w autobusach i tramwajach. Na tym nie koniec.

Share
Koronawirus w Polsce. Żółta strefa to nie przelewki. MPK Wrocław apeluje o zakładanie maseczek Koronawirus w Polsce. Żółta strefa to nie przelewki. MPK Wrocław apeluje o zakładanie maseczek Źródło: MPK Wrocław
d3i1m8s

Koronawirus w Polsce. Ostatnie dni w naszym kraju dają powody do niepokoju - odnotowano bowiem rekordowe wzrosty zachorowań na COVID-19. W efekcie od soboty, 10 października cała Polska będzie objęta żółtą strefą, gdzie obowiązywać będą surowsze restrykcje. Nie dotyczy to oczywiście tych powiatów, w których obowiązuje czerwona strefa.

Od wielu tygodni w Polsce, bez względu na strefę, obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa w środkach komunikacji miejskiej. Jednak przykłady z autobusów czy tramwajów MPK Wrocław pokazują, że nie wszyscy stosują się do tego przepisu.

Koronawirus w Polsce. Żółta strefa to nie przelewki. MPK Wrocław apeluje o zakładanie maseczek

W piątek wspólną konferencję zorganizowali prezes MPK Wrocław, Krzysztof Balawejder oraz prof. Krzysztof Simon, dolnośląski konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych.

Czerwona strefa w całej Polsce? Dr Marek Posobkiewicz: zakażeń już jest bardzo dużo

- Mówimy stanowcze "nie" wszystkim baranom bez maseczek w komunikacji. Polacy są cudownym narodem, mamy wspaniałe cechy. Dzisiaj jednak nie jest czas na ułańską fantazję, ale na solidarność. Wyrazem naszej solidarności i współczesnego XXI-wiecznego patriotyzmu, jest noszenie maseczek - mówił prezes Krzysztof Balawejder podczas konferencji.

d3i1m8s

- Wirus nie przenosi się od komara, muszki, motylka, tylko z człowieka na człowieka. Jeśli o to nie zadbamy, będzie kompletna katastrofa. Każda akcja jest słuszna, która przekona tych dziwnych ludzi, lekceważących. Zachęcajcie do noszenia masek, mycia rąk i dystansu - dodawał prof. Krzysztof Simon.

Jak podaje MPK Wrocław, najnowsze badania z Azji i Europy wskazują, że podróżowanie komunikacją miejską jest w dobie koronawirusa niezwykle bezpieczne. Wśród badanych 100 tys. zarażonych COVID-19 w Hong Kongu, tylko 68 zachorowało w transporcie publicznym.

Z kolei we Francji wśród chorych na COVID-19 obliczono, że jedynie 1,2 proc. z nich zaraziło się w transporcie publicznym. Najwięcej zachorowań (24,9 proc.) zanotowano z biurach. Tak pomyślny, niski wskaźnik zarażeń w komunikacji jest prawdopodobnie spowodowany wprowadzonym tam obowiązkiem noszenia środków ochronnych.

Obecnie w pojazdach komunikacji miejskiej limit pasażerów wynosi połowę miejsc stojących i siedzących. Kontrolerzy MPK Wrocław już od kilku miesięcy, wspólnie z policją i strażą miejską, rozdają maseczki osobom, które ich nie posiadają. Łącznie rozdali ok. kilkunastu tysięcy maseczek.

d3i1m8s

Brak maseczki w ochronnej w autobusie czy komunikacji może też skutkować mandatem karnym w wysokości 500 zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3i1m8s
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3i1m8s
d3i1m8s