Trwa ładowanie...

Koronawirus w Polsce. Wrocław z szybkim testem na COVID-19. Wstępny wynik już w 15 minut

Koronawirus w Polsce. Od środy, 2 września we Wrocławiu działa punkt diagnostyczny wykonujący podwójne badania na obecność COVID-19. Na wynik testu wstępnego pacjent czeka tylko 15 minut. Innowacyjną metodę opracowała firma SensDx. Jest to absolutny przełom w diagnostyce.

Share
Koronawirus w Polsce. Wrocław z szybkim testem na COVID-19. Wstępny wynik już w 15 minut Koronawirus w Polsce. Wrocław z szybkim testem na COVID-19. Wstępny wynik już w 15 minut Źródło: Politechnika Wrocławska
d1txixo

Diagnostyka COVID-19 we wrocławskim punkcie obejmuje dwa testy. Test genetyczny (RT-PCR) potwierdza lub wyklucza obecność kodu RNA koronawirusa w badanej próbce materiału genetycznego. Jest to badanie zgodne z rekomendacjami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Materiał do badania pobierany jest z tylnej ściany gardła lub nosa.

Drugi z testów opracowany został przez firmę SensDx. - Wykrywa białko specyficzne tylko dla wirusa wywołującego COVID-19. Natomiast test RT-PCR wykrywa łańcuch RNA oraz pozostałości po nim i nie daje dokładnej informacji o momencie zakończenia infekcji. Test SensDx wykrywa wirusa aktywnego, który może infekować. Z tych względów wyniki doskonale się uzupełniają - zaznacza Tomasz Gondek, prezes zarządu SensDx.

Koronawirus w Polsce. Wrocław z szybkim testem na COVID-19. Wstępny wynik już w 15 minut

- Opracowany przez SensDx test stanowi przełom w diagnostyce. Udało się bowiem połączyć jakość testów molekularnych z szybkością badań serologicznych. Podkreślmy, że czułość i swoistość tego przesiewu jest niewiele mniejsza od RT-PCR - dodaje Gondek. Wspomniane testy serologiczne identyfikują tylko przeciwciała anty-SARS-CoV-2 i w praktyce nie są skuteczne.

Powrót do szkoły. Nauczyciele przygotowani? "Zachowanie pełnego reżimu nie będzie możliwe"

Koszt kompleksowego badania na korona wirusa w Centrum Medycznym Sonokard to 470 zł. Przebadać się można w mobilnym punkcie diagnostycznym na parkingu przy ulicy Bierutowskiej 57-59, przed Wrocławskimi Parkami Biznesu. Zapisy na testy odbywają się wyłącznie przez internet.

d1txixo

Firma SensDX to startup gdańsko-wrocławsko-warszawski. Firma jest laureatem rankingu organizowanego przez miejski portal "30 Kreatywnych Wrocławia 2019".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1txixo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1txixo
d1txixo