Trwa ładowanie...

Koronawirus. Spółki komunalne w kryzysie. COVID-19 dotyka wszystkich

Pandemia koronawirusa trwa już od kilku miesięcy, ale w niektórych przypadkach jej konsekwencje finansowe zaczną być odczuwalne dopiero za jakiś czas. Sytuacja odciska swoje piętno np. na wynikach ekonomicznych polkowickich spółek komunalnych.

Share
Koronawirus. Spółki komunalne w kryzysie. COVID-19 dotyka wszystkichKoronawirus. Spółki komunalne w kryzysie. COVID-19 dotyka wszystkichŹródło: Google Maps
dyo6mpd

W najgorzej sytuacji jest aquapark w Polkowicach - spółka RCRR Aquapark S.A. straciła już ponad 3,2 mln zł. Koszty utrzymania obiektu nie maleją, za to przychody spadły do poziomu 55 proc. w porównaniu do analogicznego okresu w 2019 roku. COVID-19 doprowadził do zamknięcia obiektu wiosną, następnie został on otwarty, ale w ograniczonym stopniu. Teraz znów świeci pustkami.

Koronawirus. Spółki komunalne w kryzysie. COVID-19 dotyka wszystkich

Jak podkreśla Paweł Kowalski z Rady Miejskiej, problem polkowickich spółek to także kłopot mieszkańców. - W ostatecznym rozrachunku ekonomicznym konsekwencje finansowe w postaci osiąganych i rosnących strat z prowadzonej przez spółki działalności, szczególnie tych długoterminowych, niestety ale zawsze ponoszą mieszkańcy Polkowic - przestrzega w rozmowie z serwisem e-legnickie.pl. I prosi, aby polkowicki Ratusz bliżej przyjrzał się działalności spółek komunalnych.

Oprócz aquaparku na minusie są także KS Górnik Polkowice (399,6 tys. zł), Polkowickie Centrum Usług Zdrowotnych ZOZ S.A. (917,9 tys. zł) i ZAMPOL (125,7 tys zł). Na plus wychodzą za to Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej oraz PTBS.

Aborcja po wyroku TK. Dr Grzegorz Południewski o zmianach dla kobiet

W przypadku PGM sytuacja jest o tyle zagadkowa, że spółka zanotowała stratę w sprzedaży na poziomie 425 tys. zł., a mimo w ostatecznym rozrachunku jest 874 tys. zł. do przodu. Jak to możliwe? Albo otrzymała ona dotację z gminy, albo nastąpiło podwyższenie jej kapitału - informuje e-legnickie.pl.

dyo6mpd

Pandemia COVID-19 odciska swoje piętno na większość firm i spółek. Taka naprawdę poważne konsekwencje problemów finansowych odczujemy zapewne dopiero w 2021 roku i w kolejnych latach. Już teraz gminy, planując budżet na przyszły rok, zapowiadają cięcia wydatków, przy równoczesnym podwyższaniu niektórych opłat - cen biletów za komunikację miejską, wywóz śmieci czy miejsca parkingowe.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dyo6mpd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dyo6mpd
dyo6mpd