Trwa ładowanie...

Koronawirus. Osocze potrzebne dla chorych. Jacek Sutryk zachęca do ratowania życia

Koronawirus w Polsce. Coraz większa liczba chorych na COVID-19 sprawia, że brakuje leków dla osób zmagających się z chorobą. Chorym pomaga m.in. osocze, ale jego zapasy są dramatycznie niskie. Swoje osocze w środę oddał m.in. prezydent Jacek Sutryk, który wcześniej pokonał koronawirusa.
Share
Koronawirus. Osocze potrzebne dla chorych. Jacek Sutryk zachęca do ratowania życia
Koronawirus. Osocze potrzebne dla chorych. Jacek Sutryk zachęca do ratowania życiaŹródło: Policja
d1xj58r

Koronawirus w Polsce. Osocze ozdrowieńców może być wykorzystywane w leczeniu pacjentów chorych na COVID-19. Jest to o tyle ważne, że w całym kraju brakuje leków, które można by poddać osobom w ciężkim stanie. W ostatnich dniach lawinowo przybywa zakażonych koronawirusem, ale też są dobre informacje - część Polaków wygrywa walkę z COVID-19.

Koronawirus. Osocze potrzebne dla chorych. Jacek Sutryk zachęca do ratowania życia

- Nie mamy żadnych zapasów tego typu osocza, a jest ono naprawdę niezbędne, by ratować życie i zdrowie chorych na koronawirusa. Dawców nadal jest zbyt mało w stosunku do zapotrzebowania - mówiła w drugiej połowie października Adrianna Franc z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu.

d1xj58r

Chociaż minęło kilka tygodni, sytuacja wcale nie uległa poprawie. Każdy ozdrowieniec może oddać osocze trzy razy, a co za tym idzie - pomóc w walce z COVID-19 aż dziewięciu innym osobom.

Dr Paweł Grzesiowski: nie możemy całego systemu zdrowia przekierować na COVID-19

Dlatego też w środę swoje osocze oddał prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, którego koronawirus zaatakował kilkanaście dni temu. Szef wrocławskiego magistratu miał lekkie objawy COVID-19 i dość szybko pokonał chorobę, dzięki czemu teraz może pomóc innym.

d1xj58r

Koronawirus w Polsce. Jak oddać osocze?

Cała procedura pobierania osocza nie jest skomplikowana i trwa ok. 30-40 minut. Co najważniejsze, jest też bezpieczna dla ozdrowieńca i nie ma ryzyka zakażenia się koronawirusem.

Osocze ozdrowieńców posiada przeciwciała, które wspomagają leczenie chorych na COVID-19. Mają one za zadanie eliminację koronawirusa z organizmu pacjenta z aktywnym zakażeniem.

Osocze. Kto może zostać dawcą?

  • osoby, które przechorowały COVID-19 i zostały uznane za wyleczone i czują się zdrowe,
  • osoby, które przeszły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2, a od wykonania ostatniego badania, które było ujemne, minęło 14 dni,
  • osoby w wieku 18-60 lat,
  • osoby, które nie otrzymały w przeszłości transfuzji krwi lub jej składników,
  • kobiety, które nie były w ciąży.
d1xj58r

RCKiK we Wrocławiu prosi chętnych dawców, by wcześniej skontaktowali się z placówką telefonicznie, tel. 71 37 15 824 lub 693 693 702 (od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 - 17:00) lub mailowo: ozdrowieniec@rckik.wroclaw.pl (w mailu należy podać swoje dane, w tym numer telefonu).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1xj58r

Podziel się opinią

Share
d1xj58r
d1xj58r