Trwa ładowanie...
d1tqxg2

Henryk Gulbinowicz nie żyje. Abp Stanisław Gądecki prosi Boga o przebaczenie dla zmarłego

Kardynał Henryk Gulbinowicz nie żyje. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w specjalnej wiadomości poprosił Boga, by wybaczył zmarłemu duchownemu grzechy przez niego popełnione.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Henryk Gulbinowicz nie żyje. Abp Stanisław Gądecki prosi Boga o przebaczenie dla zmarłego
Henryk Gulbinowicz nie żyje. Abp Stanisław Gądecki prosi Boga o przebaczenie dla zmarłego (Kancelaria Prezydenta RP)
d1tqxg2

Kardynał Henryk Gulbinowicz nie żyje. W ostatnich dniach temat byłego metropolity wrocławskiego był gorąco komentowany w mediach, po tym jak Watykan nałożył na niego karę w związku z licznymi oskarżeniami o charakterze pedofilskim.

Papież Franciszek zakazał mu używania insygniów biskupich. Równocześnie kardynał Henryk Gulbinowicz otrzymał zakaz uczestniczenia w celebracjach, odmówiono mu również nabożeństwa pogrzebowego i pochówku w katedrze.

Henryk Gulbinowicz nie żyje. Abp Stanisław Gądecki prosi Boga o przebaczenie dla zmarłego

Kardynał Henryk Gulbinowicz miał przed laty dopuszczać się molestowania nieletnich. Miał również chronić księży pedofili - chociażby Pawła K., który obecnie odsiaduje wyrok za gwałt.

d1tqxg2

Roman Giertych Ujawnia. Rozmowa Adama Hofmana z Leszkiem Czarneckim

Po śmierci duchownego specjalne kondolencje opublikował przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

"Dziś przed południem dotarła do mnie informacja o śmierci księdza kardynała Henryka Gulbinowicza, emerytowanego metropolity wrocławskiego. Proszę Boga, aby w swoim miłosierdziu przebaczył zmarłemu to, co spowodowało cierpienie pokrzywdzonych i ból wspólnoty wierzących" - napisał abp Gądecki w kondolencjach.

d1tqxg2

"Wyrażając jednoznacznie dezaprobatę wobec popełnionych grzechów, nie można jednocześnie zapomnieć o dobru, które poprzez jego życie i posługę stało się udziałem wielu osób. Niech odpoczywa w pokoju!" - dodał abp Gądecki.

Henryk Gulbinowicz. Skaza na życiorysie

Przypomnijmy, że kardynał Henryk Gulbinowicz przez lata cieszył się dobrą opinią - zwłaszcza w środowisku opozycyjnym, po tym jak pomagał "Solidarności" i odnosił sukcesy w postaci zgód na budowę kolejnych kościół na Dolnym Śląsku.

Po latach wyszło na jaw, że Henryk Gulbinowicz mógł współpracować z SB, co tłumaczyłoby jego skuteczność w walce o pozwolenia na budowę kolejnych świątyń. IPN zapowiedział przed paroma dniami, że opublikuje rozmowy kościelnego hierarchy z agentami esbecji.

d1tqxg2

Działalność Henryka Gulbinowicza przełożyła się na liczne odznaczenia - m.in. tytuł Honorowego Obywatela Wrocławia. Duchowny otrzymał również Order Uśmiechu i Order Orła Białego. Po ostatnich wydarzeniach i nałożonych na niego karach, pojawiły się wnioski, aby odebrać Gulbinowiczowi część tytułów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1tqxg2

Podziel się opinią

Share
d1tqxg2
d1tqxg2