Trwa ładowanie...
d4bd0e6

Henryk Gulbinowicz już bez tytułu honorowego obywatela Wrocławia. Wyjątkowa decyzja radnych

Kardynał Henryk Gulbinowicz stracił tytuł Honorowego Obywatela Wrocławia. Tak w piątek zadecydowała rada miejska. To niespotykana decyzja - wcześniej przepisy nie przewidywały, by osoba wyróżniona tym odznaczeniem mogła je stracić.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Henryk Gulbinowicz już bez tytułu honorowego obywatela Wrocławia. Wyjątkowa decyzja radnych
Henryk Gulbinowicz już bez tytułu honorowego obywatela Wrocławia. Wyjątkowa decyzja radnych (PAP, Fot: PAP/Maciej Kulczyński, Maciej Kulczyñski)
d4bd0e6

Kardynał Henryk Gulbinowicz zmarł w ubiegły poniedziałek. Wcześniej, bo 6 listopada 2020 roku Nuncjatura Apostolska w Polsce poinformowała o odebraniu mu insygniów biskupich w związku z pojawiającymi się oskarżeniami o charakterze seksualnym i pedofilskim. Dlatego prezydent Jacek Sutryk poparł wniosek, by odebrać mu tytuł Honorowego Obywatela Wrocławia.

Henryk Gulbinowicz już bez tytułu honorowego obywatela Wrocławia. Wyjątkowa decyzja radnych

Sytuacja była o tyle skomplikowana, że do tej pory uchwała dotycząca nadawania tytułu Honorowego Obywatela Wrocławia nie przewidywała jego odebrania. Wszystko w myśl zasady, że prawo nie działa wstecz, o czym przypominał niedawno Stanisław Huskowski.

d4bd0e6

Były prezydent Wrocławia krytykował pomysł odebrania tytułu honorowego obywatela kardynałowi Henrykowi Gulbinowiczowi i zwracał uwagę, że nadal takowe wyróżnienia posiadają m.in. Adolf Hitler czy Józef Stalin.

Strajk Kobiet. Pałki i gaz były zasadne? Były rzecznik KGP wprost

Dlatego w piątek Rada Miejska Wrocławia najpierw spotkała się po to, by wprowadzić zmiany w uchwale i regulaminie dotyczącym tytułu Honorowego Obywatela Wrocławia. Po dokonaniu stosownych zmian możliwe było przegłosowanie wniosku. Za odebraniem duchownemu wyróżnienia zagłosowało 28 radnych, 3 było przeciw, a 3 wstrzymało się od głosu.

d4bd0e6

- To dla nas sytuacja niekomfortowa, w tej sprawie zwycięzców nie będzie - mówił jeszcze przed głosowaniem Jarosław Charłampowicz, przewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia.

Henryk Gulbinowicz nie żyje. Kardynał ukarany przez Watykan

Henryk Gulbinowicz za swoją działalność na rzecz "Solidarności" w czasach komuny otrzymał szereg odznaczeń - nie tylko tytuł Honorowego Obywatela Wrocławia, ale też podobne w wielu miastach na Dolnym Śląsku. Prezydent Lech Kaczyński w roku 2008 wręczył mu też Order Orła Białego - najwyższe odznaczenie państwowe, przyznano mu również Order Uśmiechu.

Kardynał Henryk Gulbinowicz znalazł się jednak w ogniu krytyki po decyzji Watykanu. Papież Franciszek zakazał mu używania insygniów biskupich i brania udziału w publicznych nabożeństwach. Duchowny stracił też prawo do pochówku i mszy żałobnej w katedrze.

d4bd0e6

Kardynał Henryk Gulbinowicz miał przed laty dopuszczać się molestowania nieletnich i czynów homoseksualnych. Miał również kryć księży pedofili - chociażby Pawła K., który obecnie odsiaduje wyrok za gwałt. Dokładna treść zarzutów stawianych zmarłemu przed paroma dniami duchownemu jest nieznana, bo Watykan ich nie opublikował.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4bd0e6

Podziel się opinią

Share
d4bd0e6
d4bd0e6