Trwa ładowanie...
dpzk2p3

Dolny Śląsk. Weekend bez Śnieżki. Pracownicy Karkonoskiego Parku Narodowego biją na alarm

Karkonosze i Góry Izerskie cieszą się ogromnym zainteresowaniem turystów. Z tygodnia na tydzień w okolicy pojawia się więcej osób. W miniony weekend padł rekord. Na teren Karkonoskiego Parku Narodowego weszło ponad 25 tys osób. Sytuacja ma jednak swoje minusy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Dolny Śląsk. Weekend bez Śnieżki. Pracownicy Karkonoskiego Parku Narodowego biją na alarm
Dolny Śląsk. Weekend bez Śnieżki. Pracownicy Karkonoskiego Parku Narodowego biją na alarm (Krkonošski Narodni Park, Fot: materiały prasowe)
dpzk2p3

Ponad połowa odwiedzających Karkonoski Park Narodowy wybiera się na Śnieżkę, która zdaje się być obowiązkowym punktem programu. Problem w tym, że obecność turystów wiąże się z dewastacją przyrody. Ludzie nie zwracają uwagi na zakazy deptania trawy i zostawiają po sobie góry śmieci.

- Szacujemy, że po weekendzie mogą to być nawet 3 metry sześcienne i to w samym rejonie Karpacza - mówi TVP3 Wrocław Monika Rusztecka z KPN.

Dolny Śląsk. Weekend bez Śnieżki. Pracownicy Karkonoskiego Parku Narodowego biją na alarm

Deptanie zieleni to już plaga. - Pomimo znaków zakazu i tego, że to tereny muraw alpejskich, które są ewidentnie poza szlakiem, wielu turystów kusiło, żeby rozłożyć się tam jak na plaży. Biwakowali i bawili się z dziećmi - wyjaśnia w rozmowie z wrocławską telewizją Karolina Dobrowolska z Karkonoskiego Parku Narodowego.

dpzk2p3

Obchody na Westerplatte. Wiceszef MON: Władze Gdańska są wyjątkowo upolitycznione

Do akcji “Weekend bez Śnieżki” włączyli się już hotelarze, właściciele pensjonatów oraz przewodnicy górscy. Chodzi o to, by pokazać turystom inne ciekawe miejsca w Sudetach Zachodnich.

Kolejnym poważnym problemem jest to, że na szlakach nikt nie przejmuje się panującą pandemią koronawirusa. Turyści chodzą bez maseczek i nie zachowują bezpiecznej odległości. Tymczasem w kolejce do wyciągu na Kopę stoi się nawet kilka godzin. To świetna okazja do zarażenia COVID-19.

dpzk2p3

Zainteresowanie Karkonoszami nie dziwi. Rozwija się infrastruktura hotelowa, a piękne krajobrazy kuszą potencjalnych odwiedzających. Sezon 2020 jest wyjątkowo także z powodu pandemii koronawirusa, która wielu Polaków zatrzymała w kraju. Zamiast wybierać się na wakacje za granicę, odkrywają piękno swojej ojczyzny.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dpzk2p3

Podziel się opinią

Share
dpzk2p3
dpzk2p3