Trwa ładowanie...
d2aao2y

Dolnośląskie: Jest decyzja – koniec powiatu jeleniogórskiego, w zamian karkonoski.

W czwartek radni zdecydowali o zmianie nazwy powiatu jeleniogórskiego na karkonoski. Decyzja w dużej mierze związana jest z kwestiami promocyjnymi.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Podczas czwartkowej sesji radni powiatu jeleniogórskiego zdecydowali o zmianie jego nazwy na karkonoski.
Podczas czwartkowej sesji radni powiatu jeleniogórskiego zdecydowali o zmianie jego nazwy na karkonoski. (Wikimedia Commons CC0, Fot: hans)
d2aao2y

Zmiana nazwy powiatu jeleniogórskiego

W czwartek radni powiatu jeleniogórskiego zdecydowali o zmianie jego nazwy. Przekształcenie było konsultowane z mieszkańcami pobliskich miejscowości, a także ich władzami - burmistrzami i wójtami. Zestawienie podsumowujące opinie gmin pokazało, że za zmianą opowiedziało się pięć z nich, dwie były przeciwne, dwie nie zabrały głosu w sprawie. Nowa nazwa nie skomplikuje życia mieszkańcom regionu, wszystkie wydane dotąd dokumenty – dowody osobiste i rejestracyjne oraz prawa jazdy – nie utracą ważności.

Starostwo Powiatowe w Jeleniej Górze oficjalnie poinformowało, że przekształcenie nazwy powiatu wynika z kwestii identyfikacyjnych i promocyjnych. Nowa nazwa ma pomóc w rozróżnieniu pomiędzy powiatem jeleniogórskim, a miastem na prawach powiatu, czyli Jelenią Górą. Władze zwracają również uwagę, że dotychczas dochodziło do nagminnego mylenia powiatu jeleniogórskiego z zielonogórskim, co powodowało niemałe zamieszanie.

d2aao2y

Oprócz tego wieloletnia praktyka pokazuje, że podróżni odwiedzający region bardziej identyfikują go z Karkonoszami, niż miastem Jelenia Góra, przekształcenie znacznie ułatwi więc działania promocyjne. Radni powiatu liczą również, że taki krok usprawni popularyzację regionalnej tradycji i kultury. Następnym posunięciem radnych będzie oficjalny wniosek skierowany do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, przekazany przez wojewodę dolnośląskiego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Najnowszy sondaż. Triumf Andrzeja Dudy

d2aao2y

Podziel się opinią

Share

d2aao2y

d2aao2y