Trwa ładowanie...
d12iouv

Dolina Baryczy. Marszałek województwa na ratunek. 400 tys. zł na zakup specjalnych pomp

W ostatnich dniach doszło do niebezpiecznego skażenia wody w rzece Barycz. Ekologiczna katastrofa objęła około 60-kilometrowy obszar między Raszycami a Nowym Grodziskiem. Zagrożenie sięgnęło również znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie Stawów Milickich.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Dolina Baryczy. Marszałek województwa na ratunek. 400 tys. zł na zakup specjalnych pomp
Dolina Baryczy. Marszałek województwa na ratunek. 400 tys. zł na zakup specjalnych pomp (Ochotnicza Straż Pożarna w Gądkowicach)
d12iouv

W piątek podczas konferencji prasowej marszałek Cezary Przybylski poinformował o aktualnej sytuacji w rejonie Doliny Baryczy oraz o działaniach podjętych przez samorząd województwa wobec zaistniałej sytuacji.

- Na szczęście dzięki szybkiej reakcji udało się odciąć dopływy Baryczy do Stawów Milickich. W ten sposób uchroniliśmy zarówno ryby, ale i rezerwat ptactwa. Skutki katastrofy będziemy odczuwać jeszcze długo, teraz najważniejsze jest ratowanie przyrody. Dlatego podjęliśmy decyzję o przekazaniu 400 tys. złotych na zakup specjalistycznych pomp do napowietrzania wody - mówi marszałek Cezary Przybylski.

Dolina Baryczy. Marszałek województwa na ratunek. 400 tys. zł na zakup specjalnych pomp

d12iouv

Wniosek o przekazanie 400 tys. zł zostanie przedstawiony radnym sejmiku podczas najbliższej sesji. Pieniądze zostaną przekazane podlegającej samorządowi województwa spółce Stawy Milickie, która przeznaczy je na zakup specjalistycznego sprzętu do napowietrzania skażonej wody. W opinii specjalistów to skuteczny sposób ratowania zanieczyszczonego ekosystemu.

ZOBACZ WIDEO: Wrocław. Na oczach policjantów wyrywał barierki. Został zatrzymany

- To katastrofa, która ma podwójny wymiar - ekologiczny, ale też ekonomiczny. Cała lokalna branża turystyczna żyje wokół rzeki Barycz i z pewnością odczuje negatywne skutki zanieczyszczeń. Musimy więc ratować środowisko, ale też pomóc tutejszym firmom - dodaje Paweł Wybierała, członek zarządu województwa.

d12iouv

Rzeka Barycz przepływa przez największy w Polsce rezerwat przyrody. Niezwykły Park Krajobrazowy Dolina Baryczy jest jednym z najważniejszych w Europie siedlisk ptaków wodnych. Na jego terenie znajdują się także unikatowe w skali świata Stawy Milickie. To największy kompleks stawów hodowlanych w Polsce liczący ponad 6500 ha stawów. Niemal wszystkie zbiorniki, w których spółka prowadzi hodowlę, znajdują się na obszarach chronionych Natura 2000, a większość z nich objętych jest ścisłą ochroną rezerwatu przyrody.

Kompleks stawów w Dolinie Baryczy objęty jest również konwencją Ramsarską, której celem jest ochrona cennych obszarów wodno-błotnych, a szczególnie populacji ptaków wodnych oraz wpisany jest na listę Living Lakes, na której znajdują się takie miejsca jak Morze Martwe, czy Jezioro Wiktorii. Trwają tez starania o wpisanie tego wyjątkowego zakątka na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Czytaj także: Dolina Baryczy - katastrofa ekologiczna. Ludzie wołają o ratunek

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

d12iouv

Podziel się opinią

Share

d12iouv

d12iouv