Trwa ładowanie...

Białoruś. Wrocław solidarny z protestującymi Białorusinami. Prezydenci polskich metropolii apelują do władz

Prezydenci jedenastu najważniejszych polskich miast zrzeszonych w Unii Metropolii Polskich zajęli wspólne stanowisko w sprawie wydarzeń na Białorusi. Pod apelem do białoruskich władz podpisał się Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Share
Białoruś. Wrocław solidarny z protestującymi Białorusinami. Prezydenci polskich metropolii apelują do władz.Białoruś. Wrocław solidarny z protestującymi Białorusinami. Prezydenci polskich metropolii apelują do władz.Źródło: PAP, fot: PAP/Łukasz Gšgulski, £ukasz G¹gulski
detzokh

Protesty i walki na Białorusi rozpoczęły się dokładnie 9 sierpnia, po ogłoszeniu wyników wyborów prezydenckich w kraju. Białorusini głośno sprzeciwiają się reżimowi Aleksandra Łukaszenki, prosząc o wolność i demokrację. Despotyczny polityk jest prezydentem kraju nieprzerwanie od 1994 roku.

Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell Fontelles twierdzi, że wybory na Białorusi nie były ani wolne, ani uczciwe. Gorsze jest jednak to, co stało się po nich. Naród wyszedł na ulice, na co natychmiast zareagowała władza. Przeciwko manifestantom skierowano specjalne siły Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. W ruch poszły armatki wodne czy granaty hukowe.

Białoruś. Wrocław solidarny z protestującymi Białorusinami. Prezydenci polskich metropolii apelują do władz

Wielu protestujących trafiło do aresztu, jeden z manifestujących zginął. Wicedyrektor Biełsatu, Alaksiej Dzikawicki uważa, że przeciwniczka Łukaszenki w wyborach, Swiatłana Cichanouska została złamana przez białoruskie służby. Kobieta opuściła kraj. Jej wyjazd miał być warunkiem uwolnienia szefowej jej sztabu, Maryi Maroz, zatrzymanej w przededniu wyborów. To, co dzieje się na Białorusi nie może pozostać niezauważone.

Białoruś. Łuska z napisem "Made in Poland". Wiceszef MON o "oczywistej prowokacji"

Prezydenci 11 polskich miast zajęli wspólne stanowisko w sprawie wydarzeń u naszych wschodnich sąsiadów. Prezydenci metropolii zaapelowali o rozpoczęcie dialogu i stanowczo sprzeciwili się stosowaniu rozwiązań siłowych. "W imieniu społeczności miast zrzeszonych w Unii Metropolii Polskich pragniemy wyrazić swój głęboki niepokój, związany z sytuacją na Białorusi po wyborach prezydenckich, jak również sprzeciw wobec podjętych przez białoruskie władze kroków, sprowadzających się do użycia przemocy wobec protestujących. Wspierając działania mające na uwadze białoruską suwerenność i demokrację, pragniemy dać wyraz przekonaniu, że siła nie może być w żadnym razie argumentem w relacjach władzy ze społeczeństwem” - czytamy w oświadczeniu.

detzokh

Pismo podpisali: Jacek Sutryk - Prezydent Wrocławia, Tadeusz Truskolaski - Prezydent Miasta Białegostoku, Rafał Bruski - Prezydent Miasta Bydgoszczy, Aleksandra Dulkiewicz - Prezydent Miasta Gdańska, Marcin Krupa - Prezydent Miasta Katowice, Jacek Majchrowski - Prezydent Miasta Krakowa, Krzysztof Żuk - Prezydent Miasta Lublin, Hanna Zdanowska - Prezydent Miasta Łodzi, Jacek Jaśkowiak - Prezydent Miasta Poznania, Daniel Wacinkiewicz - Zastępca Prezydenta Miasta Szczecina, Rafał Trzaskowski - Prezydent Warszawy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
detzokh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
detzokh
detzokh