Trwa ładowanie...

Alarm smogowy w Polsce. Normy przekroczone nawet o 1200 procent

Stan powietrza we Wrocławiu, Krakowie i Mysłowicach jest fatalny. Czujniki Airly wykazują, że stężenie pyłów PM10 i PM2.5 miejscami przekracza normy nawet 12-krotnie.

Alarm smogowy w Polsce. Normy przekroczone nawet o 1200 procentŹródło: PAP
d1fe9b2
d1fe9b2

Mapa smogowa w Polsce wskazuje, że w piątek normy pyłów nie zostaną przekroczone tylko na północy i północnym-zachodzie kraju. Stan powietrza na terenie reszty kraju jest zły lub umiarkowany. Najgorsza jakość powietrza jest na południu - w Małopolsce, na Dolnym Śląsku i Śląsku.

Smog w Krakowie

Nawet ośmiokrotnie przekroczone są dopuszczalne normy pyłów PM10 i PM2.5 w Krakowie.

Airly
Źródło: Airly

Jeszcze gorsza sytuacja jest w okolicznych miejscowościach. W Oświęcimiu czujniki wskazują nawet 10-krotne przekroczenie norm dopuszczalnych zawartości pyłów PM10 i PM2.5 w powietrzu!

Airly
Źródło: Airly

Smog na Śląsku

Bardzo zła jakość powietrza jest na Śląsku.12-krotne przekroczenie norm notują czujniki w Mysłowicach. W Imielinie pomiary zanieczyszczeń wskazują, że normy w przypadku PM10 są przekroczone sześciokrotnie, a w przypadku PM2.5 - dziewięciokrotnie. Alarmujący jest też stan powietrza w Bieruniu. Normy są przekroczone dziewięcio- (PM10) i jedenastokrotnie (PM2.5).

Airly
Źródło: Airly

Smog na Dolnym Śląsku

Nieco mniej alarmująca sytuacja jest na Dolnym Śląsku. We Wrocławiu normy są przekroczone "jedynie" pięcio- (PM2.5) i czterokrotnie (PM10).

d1fe9b2

Czym jest smog?

Smog - od angielskich słów "smoke" + "fog" czyli dym + mgła - to zjawisko atmosferyczne, które powstaje wskutek zanieczyszczenia powietrza, przede wszystkim przez tzw. pyły zawieszone. Mogą one zawierać różne substancje toksyczne, takie jak: benzopiren, metale ciężkie, dioksyny czy furany. Pył PM 10 składa się z mieszaniny cząstek substancji organicznych i nieorganicznych o średnicy do 10 mikrometrów. Pył PM 2,5 zawiera cząstki o średnicy do 2,5 mikrometra. Te drobne cząstki wnikają do naszych płuc oraz dalej do krwiobiegu, przyczyniając się do rozwoju wielu groźnych chorób.

Według szacunków w Polsce smog przyczynia się do przedwczesnej śmierci ok. 40 tys. osób rocznie. Wbrew pozorom, to jednak wcale nie choroby układu oddechowego odpowiadają za większość związanych ze smogiem zgonów, lecz różnego rodzaju powikłania ze strony układu krążenia, takie jak udar mózgu, zawał serca czy niewydolność serca.

Główną przyczyną wysokiego poziomu zanieczyszczeń w Polsce jest duża emisja pyłów z przestarzałych domowych i lokalnych kotłowni węglowych, duża liczba aut na drogach (zwłaszcza tych z silnikami diesla), a także przemysł i rolnictwo.

Zobacz też: Władimir Putin szokuje. "Rosja testuje Polskę"

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1fe9b2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1fe9b2