Trwa ładowanie...
d40xd1i

19. MFF Nowe Horyzonty. Ruszyła kolejna edycja

We Wrocławiu rozpoczęła się 19. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty. Wydarzenie odbywa się w dniach 25 lipca - 4 sierpnia.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
19. MFF Nowe Horyzonty. Ruszyła kolejna edycja (Facebook.com)
d40xd1i

19. MFF Nowe Horyzonty. Ruszyła kolejna edycja

Podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty zostanie zaprezentowanych 223 pełnometrażowych filmów z 54 krajów. Wśród nich są m.in.najnowsze Quentina Tarantino, Agnieszki Holland i Xawerego Żuławskiego.

W trakcie otwarcia Nowych Horyzontów dyrektor i pomysłodawca festiwalu Roman Gutek podkreślił, że wydarzenie powstało z potrzeby dzielenia się z widzami filmami pokazywanymi na zagranicznych festiwalach, które nie miały szans trafić na polskie ekrany.

d40xd1i

"Na początku festiwal odbywał się w Sanoku i w Cieszynie - z dala od wielkich centrów - co sprawiało, że wówczas na każdym metrze kwadratowym rozmawiało się o kinie. Jednak festiwal rozwijał się bardzo dynamicznie i po piątej edycji zmuszony byłem przenieść go do Wrocławia. Mimo zmiany lokalizacji idea pozostaje ta sama. Odwiedzamy różne festiwale i wybieramy filmy, które budzą w nas największe, często skrajne emocje. Pokazujemy polskiej publiczności tytuły niejednoznaczne, ukazujące świat w całej złożoności. Mam nadzieję, że pomagają one ludziom wyrobić sobie zdanie na wiele kwestii i uczą akceptacji odmienności. Na tym szczególnie mi zależy. W dobie populizmu, wręcz autorytaryzmu, tylko umiejętność samodzielnego myślenia może stanowić szczepionkę uodparniającą na system" - powiedział Gutek.

W Międzynarodowym Konkursie Nowe Horyzonty o Grand Prix festiwalu ubiegać się będzie 12 tytułów, wśród nich m.in. :"Siła ognia" Olivera Laxe’a. To historia o tajemniczym Amadorze powracającym do rodzinnej miejscowości po odsiedzeniu wyroku za podpalenie lasu; opowieść o gniewie i żałobie "Koko-di Koko-da" Johannesa Nyholma; "Ray & Liz" Richarda Billinghama o rodzinie z przedmieścia i życiu na marginesie.

Laureata nagrody wyłoni jurorzy, w którym znajdują się: reżyserka Isabella Ekloef, laureatka Grand Prix 18. Nowych Horyzontów za film "Holiday", artysta wizualny i reżyser Johann Lurf, programerka i scenarzystka Rasha Salti, reżyserka Agnieszka Smoczyńska oraz dyrektorka programowa festiwalu w Sundance Kim Yutani.

Z polskich filmów pojawi "Obywatel Jones" Agnieszki Holland, którego światowa premiera odbyła się w lutym na festiwalu filmowym w Berlinie. To oparta na faktach historia młodego walijskiego dziennikarza Garetha Jonesa piszącego w latach 30. XX wieku, który odkrył tajemnicę Wielkiego Głodu na Ukrainie. Zobaczymy także "Wojnę polsko-ruską", film, zrealizowany na podstawie scenariusza jego ojca Andrzeja Żuławskiego. Opowiada o współczesnych inteligentach, wykluczonych z przepełnionego chamstwem, przemocą i znieczulicą społeczeństwa.

d40xd1i

Podziel się opinią

Share

d40xd1i

d40xd1i
d40xd1i